fbpx

Czytelnia Psychoterapeutyczna

Trauma

Psychoterapia psychodynamiczna

Trauma psychoterapia Warszawa

Ofiary traumy nie mogą wrócić do zdrowia, dopóki nie poznają odczuć płynących z ciała i nie zaprzyjaźnią się z nimi. Bycie przerażonym oznacza, że żyjesz w ciele, które jest ciągle czujne. Gniewni ludzie żyją w gniewnych ciałach. Ciała ofiar molestowania w dzieciństwie są spięte i stale w postawie obronnej, dopóki nie znajdą sposobu, by się odprężyć i poczuć bezpiecznie. Żeby się zmienić, ludzie muszą uświadomić sobie, co czują i jak ich ciała reagują z otaczającym ich światem. Fizyczna świadomość siebie to pierwszy krok do uwolnienia się od tyranii przyszłości.

Jak można się otworzyć i poznawać swój wewnętrzny świat wrażeń i emocji? W mojej praktyce zaczynam od tego, że pomagam pacjentom najpierw dostrzec, a potem opisać uczucia płynące z i chciał; nie emocje, takie jak gniew, niepokój czy strach, ale fizyczne doznania, które tkwią głębiej: ciśnienie, gorąco, napięcie mięśni, mrowienie, uginanie się, uczucie pustki i tak dalej. Pracuję też nad identyfikowaniem wrażeń związanych z odprężeniem lub przyjemnością. Pomagam pacjentom uświadamiać sobie oddech, gesty i ruchy. Proszę, by zwracali uwagę na drobne zmiany w ich ciałach, takie jak uczucie ucisku w piersiach albo ściskanie w żołądku, gdy mówią o negatywnych zdarzeniach, które, jak twierdzą, nic ich nie obchodzą. Dostrzeganie tych wrażeń po raz pierwszy może być bardzo stresujące i wywoływać traumatyczne wspomnienia, podczas których ludzie kulą się lub przyjmują postawę obronną. To somatyczne przejawy nieprzetrawionej traumy i najpewniej reprezentują postawy, jakie chorzy przyjęli w trakcie pierwotnego wydarzenia. Obrazy i doznania mogą w takiej chwili zupełnie owładnąć pacjentem i terapeuta musi wiedzieć, jak można skanalizować te uczucia, żeby nie przydać pacjentowi stresu w wyniku ponownego obcowania z przeszłością. (Często bardzo dobrze wywiązują się z takiej roli nauczyciele, pielęgniarki i policjanci, którzy niemal na co dzień stykają się z ludźmi, którzy tracą kontrolę albo są w stanie zupełnego chaosu). Stanowczo zbyt często jednak, zamiast uczyć ludzi, jak radzić sobie z niepokojącymi fizycznymi wrażeniami, przypisuje im się takie leki jak abilify, zyprexa czy seroquel. Tymczasem one tylko tłumią odczucia i nie pomagają ani rozwiązać problemów, ani zmienić wrażeń z toksycznej trucizny w sprzymierzeńców.

Najbardziej naturalnym dla nas, ludzi, sposobem uspokojenia się, gdy jesteśmy zdenerwowani, jest przytulenie się do drugiej osoby. To oznacza, że pacjenci, którzy padli ofiarą fizycznej lub seksualnej napaści, stają przed dylematem: desperacko pragną dotyku, ale jednocześnie fizyczny kontakt ich przeraża. Umysł musi się ponownie nauczyć odbierania wrażeń zmysłowych, a ciału trzeba pomóc tolerować dotyk, a nawet cieszyć się jego kojącą siłą. Osoby, którym brakuje emocjonalnej świadomości, mogą, jeśli będą ćwiczyć, nauczyć się łączyć doznania fizyczne ze zdarzeniami psychicznymi. Powoli zaczynają wracać do siebie.

Tekst pochodzi z książki:

„Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy”

Bessel van der Kolk,

Warszawa 2019, Czarna Owca

06 lutego 2024
Przymierze terapeutyczne w psychoterapii
Czytelnia Psychoterapeutyczna Przymierze terapeutyczne Psychoterapia psychodynamiczna Therapy...
21 stycznia 2024
Samotność - ciąg dalszy
Czytelnia Psychoterapeutyczna Samotność – Loneliness – część II Psychoterapia psychodynamiczna Automat...
21 stycznia 2024
Od strachu do lęku i z powrotem
Czytelnia Psychoterapeutyczna Od strachu do lęku i z powrotem Psychoterapia psychodynamiczna Freedom...
21 stycznia 2024
Lęk w kinematografii
Czytelnia Psychoterapeutyczna Lęk w kinematografii Psychoterapia psychodynamiczna The Ring...
21 stycznia 2024
Lęk a dziecięca zależność, niezdolność do ekspozycji i ekspresji
Czytelnia Psychoterapeutyczna Lęk a dziecięca zależność, niezdolność do ekspozycji i ekspresji. Psychoterapia...
07 stycznia 2024
Pacjent i terapeuta jako współpracownicy w psychoterapii psychodynamicznej.
Czytelnia Psychoterapeutyczna Pacjent i terapeuta jako współpracownicy w psychoterapii psychodynamicznej. Psychoterapia...
07 stycznia 2024
Podstawowe zjawiska w psychoterapii psychodynamicznej
Czytelnia Psychoterapeutyczna Podstawowe zjawiska w psychoterapii psychodynamicznej Psychoterapia psychodynamiczna Przeniesienie Gdy...
07 stycznia 2024
Psychoterapia psychodynamiczna. Główne koncepcje.
Czytelnia Psychoterapeutyczna Psychoterapia psychodynamiczna. Główne koncepcje. Psychoterapia psychodynamiczna „W...
06 grudnia 2023
Świadomość
Czytelnia Psychoterapeutyczna Świadomość Psychoterapia psychodynamiczna Niezapowiedziane...
14 listopada 2023
Samotność - Loneliness
Czytelnia Psychoterapeutyczna Samotność – Loneliness Psychoterapia psychodynamiczna “Morning...