fbpx

Konteksty Psychiatra Warszawa

Jesteśmy zespołem psychiatrów, czyli lekarzy zajmujących się ludzkim umysłem. Fascynują nas wszelkie aspekty jego funkcjonowania. Staramy się je zrozumieć, pamiętając jednocześnie, że wnętrze człowieka zawsze pozostanie do pewnego stopnia zagadką. Możemy więc być pomocni w tym wszystkim, co dzieje się z ludzkim umysłem i powoduje cierpienie. Leczymy zaburzenia i choroby ludzkiej psychiki. Pomagamy w wszelkich kryzysowych sytuacjach: po traumie, po rozstaniu, po utracie kogoś bliskiego, w czasie ciężkiej choroby czy znaczących życiowych zmian

Wiemy, że kryzys psychiczny może spotkać każdego. Przed pandemią statystyki mówiły, że co czwarty Polak doświadczy go przynajmniej raz w ciągu życia. Obecnie załamania zdrowia psychicznego zdarzają się jeszcze częściej. Konsultacja psychiatryczna jest w takiej sytuacji konieczna, by ocenić stan pacjenta i zapewnić mu odpowiednią, „skrojoną na miarę” pomoc. Wsparcie specjalistów w kryzysie emocjonalnym jest tak samo niezbędne jak odwiedzenie kardiologa w razie problemów z sercem albo dentysty z bólem zęba.

Pomagamy na różne sposoby. Przepisujemy leki, edukujemy i podpowiadamy, co wesprze proces zdrowienia. W razie potrzeby kierujemy też do innych specjalistów, wystawiamy zwolnienia lekarskie, orzeczenia i zaświadczenia. Nie wystawiamy opinii sądowych.

Co leczymy?

– depresję, w tym także depresję poporodową
– zaburzenia lękowe, np. ataki paniki
– zaburzenia nerwicowe
– zaburzenia osobowości
– chorobę afektywną dwubiegunową
– zaburzenia odżywiania
– zaburzenia snu, w tym bezsenność
– przewlekłe zmęczenie
– zaburzenia obsesyjne i kompulsywne
– choroby psychosomatyczne
– uzależnienia od substancji
– uzależnienia behawioralne
– zespół stresu pourazowego (PTSD)
– zaburzenia psychotyczne
– zaburzenia adaptacyjne, czyli trudności emocjonalne wynikające ze znalezienia się w nowej sytuacji życiowej
– przedłużającą się żałobę
– skłonności autoagresywne
– inne nietypowe objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie i niepokojące pacjenta

Można do nas przyjść z każdym problemem, który dotyczy psychiki. Będziemy mu się przyglądać z różnych perspektyw i szukać najlepszych rozwiązań.

Specjalizujemy się w holistycznym podejściu do problemów psychicznych. Często współpracujemy z psychoterapeutami, ponieważ wiele zaburzeń wymaga łączenia farmakoterapii z leczeniem przez rozmowę. Tak jest na przykład z depresją. Najlepsze skutki przynosi jednoczesne korzystanie z pomocy lekarza i terapeuty. Poza tym zdarza się, że leki nie wpływają na wszystkie istotne przyczyny kryzysu psychicznego i dolegliwości po jakimś czasie powracają. Wiemy z z badań i z doświadczenia, że na ogół nie potrzeba trwającej lata psychoanalizy. Aby zapobiec nawrotom, często wystarcza kilkumiesięczna terapia. Dlatego część naszych pacjentów kierujemy na psychoterapię prowadzoną przez doświadczonych specjalistów w ośrodku Konteksty. Miejsce Psychoterapii. Także w naszym zespole lekarskim są osoby będące jednocześnie psychoterapeutami.

Skąd wiedzieć, że potrzebuję pomocy?

Skąd jednak wiedzieć, czy trudności są na tyle poważne, że potrzeba pomocy psychiatry? Z myślą o osobach zadających sobie to pytanie przygotowaliśmy krótki przewodnik po objawach, który może być pomocny przy podejmowaniu decyzji. Znajdziecie go w zakładce „Skąd wiedzieć, że potrzebuję pomocy”.

Nasz zespół psychiatrii

Nasz zespół tworzą doświadczeni i stale poszerzający wiedzę lekarze psychiatrzy. Ich holistyczne podejście oraz wrażliwość na indywidualny, kulturowy i społeczny kontekst pacjenta pozwalają nieść skuteczną pomoc we wszelkich trudnościach psychicznych. Są też na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami nauki w dziedzinie zdrowia psychicznego dzięki regularnemu uczestnictwu w kursach i konferencjach.

Wszyscy nasi psychiatrzy są przychylni psychoterapii. Można u nas korzystać z pomocy lekarza i terapeuty równolegle. Naszych specjalistów z obu tych dziedzin charakteryzuje wspólne myślenie o pacjencie, dzięki któremu można uniknąć długofalowej medykalizacji procesu leczenia. Połączenie perspektyw: lekarskiej i psychoterapeutycznej pozwala skutecznie leczyć zarówno objawy, jak i przyczyny zaburzeń.


Dodatkową zaletą Kontekstów jest wyjątkowe usytuowanie. Po sesji terapeutycznej czy wizycie lekarskiej można przespacerować się malowniczymi uliczkami Starego Mokotowa, ciesząc oczy widokiem zieleni i urokliwych kamienic. Odpoczynek od gwaru i zgiełku miasta nie tylko sprzyja refleksji, ale też obniża poziom stresu.

Współpraca psychiatry z psychoterapeutą

W wielu sytuacjach najbardziej efektywnym leczeniem okazuje się połączenie farmakoterapii i psychoterapii. Jeżeli więc lekarz będzie widział taką potrzebę, skieruje pacjenta również na terapię, tak by pomoc była możliwie najskuteczniejsza, a poprawa trwała. Może się zdarzyć również odwrotnie, że do naszej przychodni skieruje kogoś psychoterapeuta. Dzieje się tak dlatego, że czasem potrzeba się wspomóc lekami, aby umożliwić pracę nad sobą w terapii.

W takich przypadkach najlepszym standardem jest współpraca psychiatry i psychoterapeuty (za zgodą pacjenta). Nie jest on wówczas narażony na dezorientację wynikającą ze sprzecznych zaleceń. Specjaliści natomiast mogą konsultować się ze sobą, aby efektywniej pomagać. Jako zespół psychiatrów jesteśmy w stałym kontakcie z grupą wykwalifikowanych psychoterapeutów z naszego ośrodka, którzy uzupełniają naszą pomoc swoim analitycznym spojrzeniem. Dzięki oglądaniu z różnych perspektyw nieświadomych procesów toczących się w ludzkiej psychice możemy oferować skuteczniejsze i lepiej dobrane do potrzeb pacjenta leczenie.

Także w naszym zespole lekarskim są osoby będące jednocześnie psychoterapeutami. Daje nam to głębsze zrozumienie trudności pacjenta, unikamy jednak łączenia tych dwóch ról. W naszej przychodni psychoterapia i terapia psychiatryczna są prowadzone przez dwie różne, choć współpracujące ze sobą osoby.

Czy konsultacja psychiatryczna online będzie skuteczna?

Inaczej niż w przypadku psychoterapii, konsultacja psychiatryczna online jest zwykle równie pomocna, jak ta osobista. Dzięki możliwości wystawiania e-recept nie ma przeszkód do tego, by porozmawiać ze specjalistą bez konieczności opuszczania domu. Może to być ułatwieniem dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą do nas dotrzeć.

Wiele zależy jednak od nastawienia pacjenta – jeśli jest on niechętny spotkaniom online, to oczywiście lepiej, żeby umówił się na wizytę stacjonarną. Wychodząc naprzeciw potrzebom różnych grup pacjentów, oferujemy konsultacje zarówno online, jak i w gabinecie, w naszej przychodni na warszawskim Mokotowie. Każdy z naszych lekarzy daje pacjentom możliwość wizyt online lub telewizyt w przypadku, kiedy pojawienie się u nas nie jest możliwe.

Propozycję konsultacji online kierujemy szczególnie do:
– osób mieszkających za granicą lub w miejscu, gdzie utrudniony jest dostęp do specjalistów.
– osób z ubytkiem odporności i będących w grupie zwiększonego ryzyka powikłań pocovidowych
– pacjentów zmagających się z atakami lęku, obawiających się wyjścia z domu
– młodych mam, którym trudno wyrwać się z wiru rodzicielskich obowiązków i poświęcić czas na dojazd
– seniorów obawiających się o swoje zdrowie

Żadna z tych okoliczności nie musi być przeszkodą do zadbania o zdrowie psychiczne.

Aby konsultacja online była pomocna, warto zadbać o odpowiednie warunki. Powinniśmy być sami w pomieszczeniu i zatroszczyć się o to, by nie być słyszanymi za ścianą (można np. włączyć tam radio). Potrzebne będzie dobre łącze internetowe oraz działający mikrofon i kamerka. Dobrze jest też uprzedzić domowników, że przez jakiś czas nie będziemy dostępni, tak aby nikt nam nie przeszkadzał.

Informacje praktyczne

Jak do nas trafić?
Ośrodek Konteksty mieści się w Warszawie na Starym Mokotowie przy ulicy Dąbrowskiego 27 lok. 5. Można do nas łatwo dotrzeć metrem lub tramwajem. Zaparkowanie samochodu jest możliwe przy ulicy.

Ile trwa konsultacja?
Pierwsza konsultacja trwa 50 minut, kolejne – 30 minut.

Czy przyjmujecie online?
Tak, wszyscy nasi lekarze dają pacjentom możliwość korzystania z wizyt online lub telewizyt.

Czy psychiatra wystawi mi zwolnienie, zaświadczenie, opinię?
Wystawiamy recepty, zwolnienia lekarskie, zaświadczenia o udziale w leczeniu itp. Nie wystawiamy opinii specjalistycznych, np. sądowych.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty?
Przed pierwszą wizytą warto zastanowić się, co konkretnie sprawia trudność: jakie objawy, życiowe problemy i okoliczności. Można też odświeżyć sobie historię leczenia, jeśli się taką posiada. Warto pomyśleć również o tym, o jakich dolegliwościach fizycznych i chorobach przewlekłych powinniśmy poinformować lekarza.

Czy koszt i czas trwania kolejnych wizyt są takie same?
Koszt pierwszej i kolejnych wizyt jest taki sam, różnią się one jednak czasem trwania. Pierwsza konsultacja trwa 50, a kolejne – 30 minut.

Psychiatra
i psychoterapeuta
- czym się zajmują?

Wiele osób doświadczających trudności emocjonalnych zastanawia się, czy pójść do psychoterapeuty czy do psychiatry. Aby podjąć dobrą decyzję, warto wiedzieć, czym ich pomoc się różni.

Psychiatra zajmuje się leczeniem dolegliwości, które istotnie utrudniają lub uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Trzeba się do niego wybrać z wszelkimi kłopotami z odżywianiem, snem i brakiem lub nadmiarem energii. Leczy depresję, napady lękowe, objawy obsesyjne i kompulsywne, uzależnienia i dolegliwości psychosomatyczne. Oprócz tego terapii psychiatrycznej bezwzględnie wymagają choroba afektywna dwubiegunowa, myśli samobójcze i inne formy autoagresji oraz objawy psychotyczne (słyszenie głosów, utrata kontaktu z rzeczywistością itp.). Konsultacja psychiatryczna będzie też konieczna, gdy stan psychiczny pacjenta nie pozwala na pracę zawodową albo gdy potrzebne jest orzeczenie lekarskie do przedstawienia odpowiednim instytucjom.

Psychoterapeuta leczy takie dolegliwości psychiczne, które nie utrudniają znacząco codziennego życia. Warto pomyśleć o konsultacji z terapeutą, gdy z różnych przyczyn jest nam ciężko i trwa to przez dłuższy czas, a jednocześnie jesteśmy w stanie wykonywać swoje obowiązki mniej-więcej tak, jak zwykle. W takich przypadkach wystarczająca bywa sama psychoterapia. Dotyczy to depresji i stanów lękowych o niewielkim nasileniu, trudności w relacjach, kłopotów z podejmowaniem decyzji, nieumiejętności radzenia sobie ze stresem itp. Warto też wiedzieć, że psychoterapia jako sposób leczenia ma pewne ograniczenia i nie jest propozycją dla każdego. Jeżeli ktoś nie jest zainteresowany wkładaniem świadomego wysiłku w pracę nad sobą albo z różnych powodów nie jest w stanie podjąć refleksji i współpracować z terapeutą, to zdecydowanie lepszą formą pomocy będzie farmakoterapia.

W wielu sytuacjach (jak przy depresji czy zaburzeniach odżywiania) potrzebna będzie i psychoterapia, i leki. Czasem terapia pozwala dociec przyczyn problemu i rozwiązać go na tyle skutecznie, by poprawa początkowo uzyskana dzięki lekom okazała się trwała. A czasem trzeba się wspomóc lekami, aby być w stanie skutecznie pracować nad sobą w terapii. Szczególnie w stanach silnego niepokoju, które towarzyszą wielu zaburzeniom, uważne zastanawianie się nad sobą zwyczajnie nie jest możliwe. Wtedy nawet najbardziej zmotywowany pacjent i najlepszy terapeuta niewiele zdziałają bez współpracy z psychiatrą.

Kiedy potrzeba równoległej farmako- i psychoterapii?

– w depresji dającej umiarkowane lub silne objawy
– w zaburzeniach odżywiania
– w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych
– przy chorobach psychosomatycznych
– przy niektórych zaburzeniach osobowości
– w stanach nasilonego niepokoju
– przy zaburzeniach lękowych dających silne objawy (napady lękowe, ataki paniki)
– przy zespole stresu pourazowego (PTSD)

Dobrze też pamiętać, że każdy kompetentny terapeuta skieruje pacjenta do psychiatry, jeśli będzie widział taką potrzebę – i odwrotnie, każdy dobry psychiatra w razie potrzeby zasugeruje terapię. A to dlatego, że te dwa sposoby leczenia często dobrze się uzupełniają.

Czy leki psychiatryczne są bezpieczne?

7 mitów na temat farmakoterapii

Na temat leków psychiatrycznych krąży wiele mitów, dość powszechne są więc obawy przed ich stosowaniem. Wątpliwości zawsze warto omówić z lekarzem podczas konsultacji, a odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zebraliśmy poniżej w formie kilku zwięzłych punktów.

1. Czy leki psychiatryczne uzależniają?

Przekonanie to bierze swój początek w ogromnej popularności leków z grupy benzodiazepin w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Rzeczywiście benzodiazapiny mogą uzależniać, jeśli są nieostrożnie stosowane, a zwłaszcza jeśli ktoś używa ich bez kontroli lekarza. Obecnie przepisywane są raczej rzadko i wyłącznie do użytku doraźnego. To tylko jedna z wielu grup leków psychiatrycznych. Aktualnie psychiatrzy dysponują znacznie nowocześniejszymi i bezpieczniejszymi rozwiązaniami.

2. Czy leki psychiatryczne zmieniają osobowość?

Pacjenci często martwią się, że z powodu farmakoterapii przestaną być sobą. Wyobrażają sobie, że podczas leczenia znacząco zmieni się ich zachowanie i sposób funkcjonowania. Tymczasem dobrze dobrane leki, przywracając równowagę między neuroprzekaźnikami w mózgu, pomagają żyć tak jak wcześniej i ponownie poczuć się sobą.

3. Czy wszystkie leki psychiatryczne dają uciążliwe skutki uboczne?

Zdarza się, że leki mają skutki uboczne. Często mijają one po tygodniu czy dwóch, gdy organizm się do nich zaadaptuje. Jeśli tak się nie dzieje i skutki uboczne utrudniają nam życie, to znaczy, że trzeba zgłosić się do lekarza i poprosić o zmianę leków. Tak samo jak wtedy, gdy nie ma poprawy.

4. Czy decyzja o lekach oznacza, że trzeba będzie je brać przez całe życie?

Istnieją zaburzenia, które wymagają przyjmowania leków na stałe. Jednak dużej części pacjentów wystarcza określony czas farmakoterapii, by poprawa była trwała. Niestety leki psychiatryczne w większości nie dają poprawy natychmiast – zwykle trzeba na nią poczekać od dwóch tygodni do paru miesięcy.

5. Czy przyjmowanie leków oznacza, że sobie nie radzę?

To tak, jakby powiedzieć osobie cierpiącej na niedoczynność tarczycy, że przyjmowanie hormonów tarczycowych oznacza, że coś z nią nie tak (i że powinna „po prostu wziąć się w garść”). Brak równowagi między neuroprzekaźnikami, który jest jedną z przyczyn wielu trudności psychicznych, można skutecznie leczyć – tak samo, jak wahania hormonów czy niedobór witamin. I podobnie jak dolegliwości fizyczne, może się on przydarzyć każdemu.

6. Czy leki pomagają tylko objawowo?

Takie stwierdzenie byłoby dużym uproszczeniem. Przyczyny dolegliwości psychicznych nie są do końca zbadane i jest ich wiele: trudne zdarzenia życiowe, nierównowaga między neuroprzekaźnikami w mózgu, zaburzenia hormonalne i neurologiczne, dieta, tryb życia, niedobór snu, wreszcie skłonności genetyczne. Na objawy składa się więc zwykle cały zespół przyczyn, które jednocześnie oddziałują na siebie nawzajem. Wyeliminowanie jednej z nich, np. poprzez podanie leków stabilizujących poziom serotoniny i noradrenaliny, uruchamia rodzaj sprzężenia zwrotnego i pośrednio wpływa także na pozostałe. W praktyce – włączenie leków może np. pomóc odzyskać trochę energii i motywacji, by prowadzić zdrowszy tryb życia. To z kolei pomoże znaleźć siły na dokonanie potrzebnych zmian i zwiększenie poziomu satysfakcji, co znów zadziała dobrze na równowagę neurohormonalną i tak dalej. Poprawa samopoczucia uzyskana dzięki lekom może też umożliwić pracę nad głębszymi przyczynami problemu tym osobom, które decydują się również na psychoterapię. Są przypadki, w których psychoterapia bez leków nie będzie skuteczna (i odwrotnie).

7. Czy można stosować leki w ciąży i przy karmieniu piersią?

Czas ciąży i laktacji rzeczywiście wymaga od lekarza zachowania dużej ostrożności. Istnieją jednak dobrze przebadane leki, których stosowanie jest bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Ważne, by młoda mama była pod opieką psychiatry specjalizującego się w leczeniu kobiet w okresie okołoporodowym. W naszej przychodni wszyscy lekarze mają w tym doświadczenie i z powodzeniem prowadzą takie pacjentki.