Wiele osób czuje się niepewnie przed pierwszą wizytą u psychiatry. To naturalne – wszyscy obawiamy się nowych sytuacji i konsultacja ze specjalistą nie jest wyjątkiem. Ludzki mózg działa tak, by unikać zagrożeń, a nowe doświadczenia postrzega właśnie w ten sposób. Jednocześnie uspokaja go wiedza o tym, czego może się spodziewać. Jak zatem wygląda pierwsza konsultacja w naszym ośrodku?
Spotkanie z psychiatrą nie przypomina standardowej wizyty lekarskiej. Otoczenie przychodni sprzyja temu, by wizyta była jak najmniej stresująca. Stary Mokotów, gdzie mieści się nasza siedziba, jest dobrze skomunikowany z innymi dzielnicami, a piękna architektura i zieleń w okolicy uprzyjemniają spacer ze stacji metra czy przystanku tramwajowego. Do dyspozycji pacjentów jest recepcja i poczekalnia, gdzie można napić się wody. Wizyty są umawiane na konkretną godzinę i rzadko się zdarza, by czekało tam kilka osób jednocześnie. Bardzo dbamy o poufność danych osobowych: pacjentów do gabinetu kieruje recepcjonistka czuwająca nad kolejnością, nie wymieniając nazwiska. Tożsamość pacjenta potwierdza lekarz za zamkniętymi drzwiami.
Podczas wizyty w Kontekstach lekarz nie będzie siedział za biurkiem ani się spieszył. Zapyta o powód konsultacji i o wszelkie objawy, a jednocześnie będzie się starał zrozumieć istotę problemu. Przeprowadzi pogłębiony wywiad lekarski. Zada pytania zarówno o dolegliwości fizyczne, choroby przewlekłe, jak i o historię leczenia, aktualny stan psychiczny, codzienne funkcjonowanie, czynniki stresogenne itp. Większość naszych psychiatrów ma także wykształcenie psychoterapeutyczne – dzięki temu potrafią oni łączyć analizę objawów z poszukiwaniem źródeł kryzysu psychicznego. Ich mocną stroną jest też uważne, empatyczne słuchanie.
Celem rozmowy będzie ocena stanu psychicznego i zadecydowanie, jaka forma pomocy jest najlepsza dla pacjenta. To mogą być leki, psychoterapia, zwolnienie lekarskie, zmiana trybu życia, a także dodatkowa konsultacja z innym specjalistą. Może się także zdarzyć, że lekarz zaleci wsparcie terapii psychiatrycznej poprzez skorzystanie z innej formy pomocy psychologicznej – grupy wsparcia, warsztatów, treningu interpersonalnego itp.
Wiele osób obawia się rozmowy z psychiatrą. Niektórzy wyobrażają sobie, że zostaną zarzuceni gradem pytań albo będą się czuli jak na przesłuchaniu. Nic takiego się u nas nie dzieje. Nasi lekarze są specjalistami od nawiązywania kontaktu z pacjentem i tworzenia atmosfery bezpieczeństwa i zrozumienia. Łączą gruntowną, szeroką wiedzę z umiejętnością budowania relacji, bez której trudno myśleć o skutecznym leczeniu.
Warto również wiedzieć, że jeśli podczas pierwszej wizyty pacjent nie będzie czuł się swobodnie, zawsze może zmienić lekarza.