fbpx

MELODIE NASZYCH PAR – Jak słuchać miłosnych i nienawistnych pieśni par.

Seminarium superwizyjne dla terapeutów pracujących z parami.

Czy Edyp jest dla każdego? Czy para może być na kozetce? Po co nam stan umysłu pary? Czy zakochanie to stan prepsychotyczny, czy może fascynujący moment estetyczny? O połączeniach miłości, nienawiści i wiedzy zarówno w „wersjach dodatnich i ujemnych”? Dlaczego seks budzi tyle ambiwalencji? Czyli o świadomych i nieświadomych aspektach życia pary i o tym jak to wszystko pracuje w trakcie sesji. Na te i inne pytania będziemy próbowali sobie odpowiedzieć w trakcie naszych comiesięcznych spotkań.

Każde spotkanie trwa 3 godziny plus przerwa – 15 minut i składać się będzie z części teoretycznej oraz superwizji, analizy materiału wniesionego przez uczestnika oraz dyskusji.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 20 maja 2023 o 11.30 jako pilot wydarzenia, będzie to wykład połączony z dyskusją pod tytułem „Czy starczy nam sił?” – O wzajemnych zmaganiach pary ze sobą i z nami w gabinecie”.

Udział w wykładzie jest niezależny od kursu, można wziąć udział tylko w pierwszym spotkaniu.

Od września natomiast spotykać będziemy się co miesiąc do czerwca włącznie 10 spotkań.

Dla uczestników kursu wykład jest bezpłatny.

Dla osób nieuczestniczących w kursie cena za wykład 220 zł

Cena kursu 2250 płatne w dwóch ratach.
Rezerwacja miejsca – wpłata pierwszej raty 1150 zł

Wpłata za kurs, pierwsza rata – do 25 sierpnia 2023

Daty i tematy spotkań:

Wrzesień 30.09.2023 godz. 11.30
Cztery analityczne głosy w sprawie jednej pary. Analiza przypadku klinicznego z perspektywy czterech, różnych wybitnych psychoanalityków par.
Rozdział 5: Marco i Rosa W: Aleksandra Novakovic, Marguerite Reid (2018) „Couple stories. Application of Psychoanalitic Ideas in Thinking abaout Couple Interaction” Nowy Jork, Routledge. Tłumaczenie: Karolina Pniewska. Do artykułu zachęcam obejrzeć na Netflixie Chef’s Table Massimo Bottura cz.1 odcinek 1.

Październik 21.10.2023 godz. 11.30
Świadome wybory – nieświadome potrzeby. O dynamice załamania nieświadomego kontraktu pary i powodach zgłaszania się na terapię.
Rozdział 4. Nieświadoma fantazja, wspólna nieświadoma fantazja i wspólna obrona, nieświadome przekonania, świadoma fantazja. W: Stan umysłu pary. Mary Morgan. Oficyna Fundament 2021
Rozdział 11: Myślenie o parze i praca z parą. W: Psychoterapia par teoria i praktyka w Instytucie badań nad małżeństwem Kliniki Tavistock. Stanley Ruszczyński. Oficyna Ingenium 2022

Listopad 18.11.2023 godz. 11.30
Kiedy 1 + 1 to więcej niż 2. Koncepcja stanu umysłu pary jako oryginalny wkład Mary Morgan w rozumienie i codzienną pracę terapeutyczną z parami.
Rozdział: Wstęp. Stan umysłu pary. W: Stan umysłu pary. Mary Morgan. Oficyna Fundament 2021

Grudzień 09.12.2023 godz. 11.30
Po co nam para? Praca z zakochanymi w sobie samych ze wzajemnością. O wysiłku tworzenia przestrzeni wspólnej w parach narcystycznych.
Rozdział 7. Narcyzm i dzielenie przestrzeni psychicznej. W: Stan umysłu pary. Mary Morgan. Oficyna Fundament 2021

Rozdział 2 Para z fałszywym self – poszukiwanie prawdy i bycie prawdziwym. W: Nieproszony gość. Od narcyzmu do małżeństwa. James Fisher. Oficyna Ingenium 2021

Seminarium prowadzi:

Maciej Śnieżyński
Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, superwizor w trakcie szkolenia przy PTP. Absolwent Instytutu Analizy Grupowej „Rasztów”, Medycznego Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w obszarze systemowej terapii młodzieży i rodziny. Uczestnik seminariów poświęconych analitycznej terapii par, prowadzonych przez Stanley’a Ruszczyńskiego i Mary Morgan – szkoleniowców z londyńskiej Tavistock Relationships i Portman Clinic.

Proszę zapisać się przez poniższy formularz, na wykład lub na seminarium.

Zapisuje się na seminarium

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Czym jesteś zainteresowana / zainteresowany ?
Email