fbpx
Gender nam współczesny. O nowych zjawiskach, sporach i niepokojach.

Gender nam współczesny.
O nowych zjawiskach, sporach i niepokojach. 

Seminarium prowadzi Agnireszka Graff

Płeć to we współczesnej kulturze szczególnie wybuchowy temat – polaryzujący, niepokojący, ale też fascynujący. Z jednej strony bardzo wiele i bardzo szybko się zmienia w społecznych wzorcach i normach, dostępnych tożsamościach, akceptowanych społecznie miłosnych i rodzinnych konfiguracjach. Czy ktoś słyszał dekadę temu o osobach niebinarnych? Albo przewidział, że na ulice polskich miast wyjdą setki tysięcy wściekłych kobiet? Że będziemy na nowo definiować gwałt? Że w niemal całej Europie (nie u nas…) geje i lesbijki będą zawierać małżeństwa? Z drugiej strony, współczesna prawica okopała się na stanowisku pełnym wrogości i lęku wobec tych przemian, uznając „gender” za zagrożenie dla cywilizacji (i zbijając na tym lęku kapitał polityczny), a wokół męskiej krzywdy powstały całe subkultury, a nawet ruchy społeczne. W jaki sposób doświadczamy powyższych zmian kulturowo-społecznych w gabinecie psychoterapii? Na ile jesteśmy przygotowani na intensywność tych zmian?

W ciągu dziesięciu spotkań seminaryjnych gruntownie przegadamy te tematy. Poczytamy teksty feministyczne i antyfeministyczne, queerowe i wobec queer sceptyczne, naukowe (psychologia, socjologia, kulturoznawstwo), eseistyczne, zwierzeniowe i literackie. Od czasu do czasu obejrzymy jakiś dobry film. Naszym celem nie będzie ustalenie kto ma rację, tylko ‘zmapowanie’ tematu: na czym właściwie polega kulturowa zmiana? Jak  wygląda doświadczenie tej zmiany? I jak to się reprezentuje w psychoterapii? Jakie są osie sporu, zbiorowe fantazje, źródła niepokoju? Będziemy się spierać, ale z całą pewnością nie dojdziemy do wspólnych wniosków.

Proponowane tematy spotkań: 
– Gniew kobiet – czwarta fala feminizmu i figura czarownicy.
– Krajobraz po #MeToo – spory wokół kultury gwałtu, pożądania, granic zgody.
– Kto się boi gender? – ruch antygenderowy i jego związki z populizmem
– Red Pill doda ci skrzydeł, czyli kryzys męskości i manosfera
– Co wolno kobiecie? czyli przemoc w rodzinie, trauma i zmiana społeczna
– Niebinarność i TRANS – nowe tożsamości, normy, obyczaje i wątpliwości
– Prostytucja, czy sex work? – czyli o co się kłócą feministki.
– Cała siła, cała homofobia – jak się w Polsce żyje osobom LGBTQ+
– Heteronorma jako źródło cierpień – o panach, paniach i tęsknocie za równością

Lista lektur (bardzo wstępna)
Amia Srinivasan,  “Prawo do seku” (wybrane eseje)
Agata Sikora, “Nowa filozofia seksu” (Znak)
Mona Cholet, “Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet”
Agnieszka Graff, “Nie jesteś sama. Wspólnota gniewu w sztuce feministycznej czasu ‘dobrej zmiany’”, “Manosfera, czyli bunt upokorzonych samców; fragmenty książki “Kto się boi Gender” (z. E. Korolczuk)
Kristen  Roupenian, “Kociarz”
Wybrane teksty z książki “Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+”  
Kamil Fejfer, “Blisko połowa mężczyzn pokolenia Z uważa, że spotyka się z ‘co najmniej pewną dyskryminacją’ (GW)
Jane Ward, “The Tragedy of Heterosexuality”
Renata Kim “Pomiędzy. Historie osób niebinarnych”

Spotkania odbywać się będą w każdą pierwszą sobotę miesiąca, począwszy od października 2024 w ośrodku Konteksty, Warszawa, Dąbrowskiego 27/3 gab. C w godzinach 11.00-13.30

Prowadząca:

Agnieszka Graff – kulturoznawczyni i publicystka, profesorka w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, badaczka feminizmu i antyfeminizmu. Jej książki to: Świat bez kobiet (2001, 2021), Rykoszetem (2008), Matka feministka (2014), Memy i graffy (2015, z Martą Frej), oraz Kto się boi gender? (2022, z Elżbietą Korolczuk). Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, członkini rady programowej Kongresu Kobiet, współpracuje z Fundacją Batorego. Jest felietonistką „Wysokich Obcasów”, publikuje też na łamach „OKO.press”. Publikowała artykuły naukowe m.in. w „Signs”, „Public Culture”, „East European Politics and Societies”, „Feminist Studies”, „JMEH”, „Czasie Kultury” i „Tekstach Drugich”. Obecnie pisze książkę o kulturze terapii – jej źródłach, przejawach oraz wymiarze społecznym i politycznym.

Inwestycja 2600 zł płatne w dwóch ratach: 1300 przy zapisie, 1300 do 20 stycznia 2025

 

 

Szczegółowe informacje:

504 505 900

Proszę zapisać się przez poniższy formularz.

Zapisuję się na seminarium

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Imię i Nazwisko uczestnika
Nazwa firmy
Adres
Aby zapisać się na seminarium należy opłacić I semestr

Cena za I semestr - 1300 zł

Cena za II semestr - 1300 zł

Wyrażam zgodę
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru pliki przeznaczone do przesłania. Maksymalna liczba przesyłanych plików wynosi 2.
Oświadczenie