fbpx
Zdjęcie żałoby - warsztaty psychologiczno-fotograficzne

„Zdjęcie żałoby”

warsztaty psychologiczno-fotograficzne

edycja 2023/2024

A gdybyś żałobę miał_a ująć na fotografii, to co przedstawiałoby zdjęcie? Gdybyś kadrami chciał_a opowiedzieć o twoich uczuciach związanych ze stratą i brakiem ukochanego człowieka, ważnej relacji, utraconej cząstki siebie, twojego pragnienia, to jakie ujęcia byś wybrał_a? O czym byłaby to historia? Czy zdjęcia byłyby czarno-białe, czy pełne kolorów? Czy jakieś uczucie zdominowałoby tę opowieść? A może emocje mieszają się w Tobie, nie dając żadnego wyraźnego obrazu? 
Jakie uczucia chciałbyś_łabyś zdjąć z siebie robiąc zdjęcie?

Zapraszamy cię na dwudniowe warsztaty psychologiczno-fotograficzne, które poprowadzą Nina Harbuz – psychoterapeutka psychodynamiczna, towarzyszka w żałobie oraz Karolina Jonderko – fotografka, zajmująca się w swoich projektach tematem straty i żałoby.  

Ten warsztat jest dla ciebie, jeśli:

czujesz potrzebę lepszego zrozumienia, co przeżywasz w związku ze stratą 

chciałbyś_łabyś upewnić się, że myśli i uczucia, które do ciebie przychodzą, są „normalne”

czujesz się samotnie w swojej żałobie i masz poczucie, że osoby w twoim otoczeniu nie rozumieją tego, co przeżywasz

chciałbyś_łabyś podzielić się swoim doświadczeniem z innymi i usłyszeć, że może ktoś czuje podobnie

masz potrzebę opowiedzenia o swoim doświadczeniu

chciałbyś_łabyś spróbować wyrazić swoje przeżycia za pomocą zdjęć, ale brakuje Ci wsparcia i pomysłu, jak się do tego zabrać.

Prowadzące pomogą ci lepiej zrozumieć twoje emocje i znaleźć sposób, jak to, co czujesz ująć na fotografiach.

Nie trzeba mieć profesjonalnego sprzętu ani  zdolności. Wystarczy chcieć opowiedzieć o swoich uczuciach za pomocą fotografii. Oczywiście możesz użyć profesjonalnego sprzętu, ale wystarczy ten, który masz w telefonie. 
Warsztaty nie zastępują psychoterapii bądź profesjonalnego wsparcia w żałobie. 

W przypadku żałoby po śmierci kogoś bliskiego, zapraszamy osoby, które są minimum pół roku od doświadczenia stra

Biogramy prowadzących:

Karolina Jonderko (1985) Rydułtowy. Córka górnika i nauczycielki muzyki. Członkini Agencji Napo Images. Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi.  Laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. World Press Photo 2021 czy Magnum & Ideas Tap Award, dzięki któremu odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku.
Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw – te zagadnienia odnajdziemy w cyklach “Autoportret z matką”, “Zaginieni”, “Reborn” i “Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem straty – najbliższych, miejsca, tożsamości. W swojej pracy przykłada niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami.

Nina Harbuz -psychoterapeutka psychodynamiczna, absolwentka Laboratorium Psychoedukacji, zawodowo związana z Kontekstami – Ośrodkiem Psychoterapii. Członkini kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Hospicjum Onkologicznym im. Św. Krzysztofa, Fundacji „Nagle Sami”, Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz warszawskim Szpitalu Nowowiejskim. Pracuje z osobami dorosłymi, młodymi dorosłymi, parami oraz prowadzi grupy terapeutyczne.
W codziennej pracy towarzyszy pacjentom w doświadczeniu straty. Nie zawsze tej ostatecznej, związanej ze śmiercią. Osoby, które przychodzą do jej do gabinetu wspiera w codziennych utratach. Pomaga przejść przez doświadczenie starty miłości, związku, relacji, przyjaźni, pracy, zdrowia, obrazu rodziny, jaki latami nosiło się w sobie, własnego wyobrażenia i wizerunku, marzeń, nadziei, poczucia sensu w życiu.

TERMIN: Warsztaty odbędą się w dniach 26 listopada 2023 i 14 stycznia 2024 i te dwa dni stanowią całość.

Spotykamy się stacjonarnie w Ośrodku Konteksty w godzinach 10:00 – 18:00 z godziną przerwą na lunch (we własnym zakresie).

Dodatkowo uczestniczki i uczestnicy będą mogli skorzystać z konsultacji psychologicznej on-line z Niną i fotograficznej z Karoliną, jeśli będą chciały_eli porozmawiać na temat tworzonych zdjęć. 


CENA: 800 zł. 

Zapisuje się na warsztat psychologiczno-fotograficzny

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.